Bitkisel Cilt Temizliği

Bitkisel Cilt Temizliği
24 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 3.921 kez okundu.
Bitkisel Cilt Temizliği

Bitkisel Cilt Temizliği; Cilt problemi yaşayanlar ve özellikle de Akne gibi cilt problemleri ile uğraşanlar için bitkisel yağlar ile cilt temizliği biraz ters bir düşünce gibi gelebilir. Cildimizi yağdan arındırmak isterken acaba yağ ile cildimizi temizlemek şifa bulmak ne kadar doğrudur diye düşüne bilirsiniz. Cildimizin akne, sivilce, cilt lekelerinin ana nedeni aslında kullanmış olduğumuz yanlış şampuanlar, sabunlar ve ucuz makyaj malzemeleridir. Cildimize eğerki doğru bitkisel yağlar ile kür uygularsak bütün bu cilt problemlerinden kurtuluruz. Bitkisel yağlar ülkemizde fazlaca bilinmez, bitkisel yağlar cildimizi kurutmaz aksine besler ve canlı tutar ama dediğimiz gibi doğru olan bitkisel yağı kullanılması çok önemlidir. Bunun için sizlere ilk olarak doğru bitkisel yağ seçimi için yardımcı olacağız. Cilt probleminize göre aşağıdaki yağlardan seçiminizi yapınız.

 

gençlik iksiri

 

 

Bitkisel Yağlar ve Özellikleri;

  • Organik Zeytin Yağı: Tüm ciltler için uygundur hem besleyici hem nemlendirici hemde iyi bir temizleyicidir.
  • Jojoba Yağı: Tüm ciltlere uygundur, özellikle akneye yatkın yağlı ve karma ciltler için uygundur.
  • Tatlı Badem Yağı: Tüm ciltler için uygundur özellikle yağlı ve karma ciltler için önerilir.
  • Üzüm Çekirdeği Yağı: Tüm ciltlere uygundur özellikle akneye yatkın yağlı ciltler için önerilir.
  • Avokado Yağı: Tüm cilt tipleri için uygundur özellikle kuru, hasas yıpranmış ciltler için önerilir.
  • Şeftali Çekirdeği Yağı: Tüm cilt tipleri için uygundur özellikle kuru, hassa, yıpranmış veya karma ciltler için önerilir.
  • Hint Yağı: Karma ve yağlı ciltler için uygundur. ( Mutlaka Tatlı Badem Yağı, Jojaba yağı, Fındık yağı, Zeytin yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırılmalıdır. %20 Hint yağı % 80 Taşıyıcı yağ )
  • Hindistan Cevizi Yağı: Tüm cilt tiplerine uygundur, ancak bazı kişilere yaramaya bilir cildi kuruta bilir bu nedenle zeytin yağı ile karıştırarak kullanılması önerilir.
Bitkisel Yağların Uygulanması;

Cildimizin şikayetine göre doğru yağ seçimini yaptıktan sonra gelelim bitkisel yağı ile cildimize uygulamasına. Avucumuza döktüğümüz bitkisel yağımızı cildimize dairesel masajlar yaparak cildimize yedirelim. En az 2 dakika bir masaj cildimizin gerginliğini alacak kan dolaşımı hızlandırarak cildimizi kendine getirecektir. Eğerki vaktiniz var ise cildimizi yağlı olarak 10 dakika kadar bekletmemiz faydalı olacaktır. Bu uygulamayı yaptıktan sonra cildimizdeki gözeneklerimizde açmamız gerekmektedir.

 

Gözeneklerin Açılması;

Temiz bir yüz bezini sıcak suyla ısladıktan sonra sıkarak yüzümüze yerleştirelim ve bezi yaklaşık 30 saniye kadar yüzümüzde bekletelim. Bu uygulamayı bir kaç defa yapabilirsiniz. Buradaki amacımız sıcak buhar sayesinde yüzümüzde kir, bakteri ve istenmeyen yağlardan kurtulmaktır.

 

Bilgi;

Bitkisel yağlar ile hazırlanmış olan yüz temizliği ve cilt bakımı her akşam yatmadan önce yapılabilir. İsterseniz bu uygulamayı gece yerine sabahta yapabilirsiniz. Uygulamadan sonra gül suyu ile yüzünüzü temizlemeniz daha uygun olacaktır.

 

Not: Şifalı Bitkisel yağlar ile yapılmış olan bitkisel yüz maskesi ve cilt bakımı kür Prof.Dr. Ahmet MARANKİ ye aittir.

 

Tecrübeleriniz bizler için çok değerli, lütfen tecrübeleriniz bizler ile makalemizin altında yorum yazarak paylaşınız.

 

 

Etiketler:

Bitkisel Cilt Temizliği Konusuna 3 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Selülit Nasıl Geçer

Selülit Nasıl Geçer Selülit Nasıl Geçer; Selülit giderici şifalı bitkiler ; Selülit kısacası çeşitli nedenlerden dolayı deri altında yağ tabakasının oluşmasıdır....

Kapat