Bitkisel El Bakımı

Bitkisel El Bakımı
25 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 2.382 kez okundu.
Bitkisel El Bakımı

Bitkisel El Bakımı; El bakımımızı genellikle kolay yollar ile örneğin en basitinden el kremleri ile geçiştirmekteyiz. Elimizde çatlarlar, gerilmeler olduğu zaman el kremi olarak kozmetik ürünleri tercih edilmektedir. Bir çok makalemizde cilt bakım ürünleri ve yan etkilerinden bahsettik. El bakımı için kozmetik ürünlere yönelen insanlar çoğunlukla yüksek ücretler ödemektedirler. Oysaki doğamızda insan için her şeyin bir bitkiseli bulunmaktadır. El bakımı için doğru bitkisel yağı kullandığımızda elimiz sürekli olarak gerilmeyecek, çatlamayacak ve yanma hislerinden kurtulacağız. Bitkisel yağlar kozmetik ürünler gibi sadece deri üstünde kalmadığı deri altınada nüfuz edeceğinden tekrarını kolay kolay yaşatmayacaktır. Öncelikle doğal cilt bakımı için bitkisel yağların hangisine ihtiyacımız olduğumuzu seçmemiz gerekmekteyiz. Prof.Dr. Ahmet MARANKİ doğal el güzellik bakımı, cilt bakımı için bitkisel yağların özelliklerini bizler için araştırdı ve paylaştı. Kozmetik ürünleri kullanılmasından ise hem maliyeti daha ucuz hem daha sağlıklı doğal bitkisel yağların kullanılmasını önerdi.

 

El Bakımı için Bitkisel Yağlar ve Özellikleri

Tatlı Badem Yağı ve Özellikleri ;

Güneş veya soğuktan kurumuş ve çatlamış olan eller için tekrardan nemlendiren mükemmel bir nemlendirici yağ dır. Hassas ciltler bile kullanabileceği taşıyıcı özelliği olan taşıyıcı bir bitkisel yağdır. Cilt tabakasının alt katmanlarına kadar kolayca emildiğinden nemlendirici ve besleyici yağların başında geliyor. Üstelik badem yağı içerisinde bulundurduğu E vitamini onarıcı özelliği sayesinde cilt yaralarınada iyi gelmektedir. E vitamini dışında içerisindeki B ve A vitamini sayesinde genç ciltlere sahip olacaksınız.

 

Lavanta Yağı ve Özellikleri ;

Ellerinin kuruluğundan şikayetçi olanlar için önerilen yağlardan bir taneside lavanta yağıdır. Ancak lavanta yağı tek başına kullanılmamalıdır. Lavanta yağı esansiyel bir yağdır ve cilde sürülmeden önce inceltilmelidir. Örnek vermek gerekirsek badem yağı veya jojoba bir iki damlatarak kullana biliriz. Lavanta yağının bir diğer özelliğide sakinleştirici olmasıdır.

 

Zeytin Yağı ve Özellikleri ;

Besinlerle birlikte tüketildiğinde kalp sağlığına faydalı olan zeytin yağı içerisindeki omega yağ asitleri yanı sıra E vitamini sayesince cildinizi yumuşatır ve genç bir görünüm almasını sağlar. Zeytin yağı ellerinizdeki yaralarıda iyileştirci özelliğide bulunmaktadır.

Biliyormuydunuz? Ellerinize peeling bakımı yapmak için zeytin yağı içerisine bir kaşık esmer şeker karıştırıp ellerinize sürüp ovaladıktan sonra 10 dakika beklemeniz ve durulamanız yeterli olacaktır.

 

Dünyanın en basit güzellik tüyoları

 

 

Argan Yağı ve Özellikleri  ;

Son dönemlerde oldukça popüler olan bir bitkisel yağdır. Argan yağı içerisinde tokoferol maddesi ( E vitaminine benzer bir madde ) temel yağ asitleri ve steroller sayesince cilt için faydalı bir çok maddeyi içerisinde barındıran bir bitkisel yağdır. Cildinizi nemlendirecek, mikroplardan önleyecek ve yaşlanmayı geciktiren yağ dır. Tez avantajı ise Argan yağı diğer yağlara göre biraz daha pahalı bir bitkisel yağ dır. Argan yağını cildinize doğrudan sürebilirsiniz.

 

Jojoba Yağı ve Özellikleri ;

Jojoba yağı yoğun kıvamda kokusuz bir bitkisel yağdır. Jojoba yağı içeriği bakımından vücudumuzun ürettiği yağ ile oldukça benzerlik göstermektedir. Bu nedenle jojoba yağı bir çok el ve yüz kremlerinde kullanılmaktadır. Cildimizin kolajen üretimi artıran jojaba ya cildinizin genç ve sağlıklı görünmesine faydalı olacaktır. Ayrıca jojoba yağı cildimiz tarafından maksimum emiş göstereceğinden tam anlamıyla yararlanmış olacağız.

 

Bitkisel yağların araştırması ve paylaşımı Prof.Dr. Ahmet MARANKİ ye ait’ tir

Not: Tecrübeleriniz bizler için çok değerli, lütfen yaşamış olduğunuz tecrübeleri bizler ile paylaşınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bitkisel Cilt Temizliği

Bitkisel Cilt Temizliği Bitkisel Cilt Temizliği; Cilt problemi yaşayanlar ve özellikle de Akne gibi cilt problemleri ile uğraşanlar için bitkisel...

Kapat