Çikolata kisti bitkisel tedavi

Çikolata kisti bitkisel tedavi
10 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 33.117 kez okundu.
Çikolata kisti bitkisel tedavi

Çikolata kisti rahim içini döşeyen endometrial hücrelerin rahim dışında yerleşerek üremesi dir. Çikolata kisti bitkisel tedavi mümkün bir hastalıktır. Çikolata kisti genellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Nedeni tam olarak belli değildir. Kadınlarda adet kanaması rahim iç tabakasını döşeyen hücrelerin dökülmesi ile olur. Bu hücrelerin bir kısmı da geriye doğru giderek tüplerden karın boşluğuna dökülür. Genelde bu hücreler vücudun bağışıklık mekanizmaları tarafından yok edilir. Ancak bazı kadınlarda bu mekanizmalar iyi çalışmaz ise ya da muhtemelen genetik yatkınlık ile endometrial hücreler karın zarı üzerine yerleşebilirler.

Çikolata kistinin görülme sıklığı nedir

Üreme çağındaki kadınların yüzde 15’inde, çocuk sahibi olmakta güçlük çekenlerin ise yüzde 30’unda çikolata kistine rastlanıyor.

Bu hastalık neden halk arasında çikolata kisti olarak isimlendirilir?

Kistlerin içindeki sıvının rengi çikolata rengine benzediği için böyle isimlendiriliyor.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir

Çikolata kistinden etkilenen hastaların hekime başvuru şikâyetleri ağrı, kısırlık ve kitledir. Bazen de hiçbir şikâyet olmaksızın rutin jinekolojik kontrollerde çikolata kistleri fark edilebilirler. En önemli şikayetler, kasık ve karın alt kısmında görülen ağrıdır.
1. Adet ağrısı
2. Adetten bağımsız ağrı
3. Cinsel ilişki sırasında ağrı
4. Kısırlık

Çikolata kisti vücudun hangi organlarını tutar

Çikolata kisti hastalığı en çok yumurtalıkları ve karın zarını tutar. Bunun dışında rahim ve makat (kalın bağırsağın son bölümü) arasına yerleşebilir. Ağrılı tuvalete çıkmaya neden olabilir.

Çikolata kistleri ilerler mi

Hastalık genelde ilerleyici bir karakter gösterir ve yaygınlığı ancak laparoskopi ile anlaşılır. 4 evrede sınıflandırılır; Evre I, 2,3, ve 4. evreleme için laparoskopi şarttır. Laparoskopi esnasında, gözlenen çikolata kisti odaklarına, yapışıklık, kitle varlığı ve büyüklüğü ile makat-vajen arası boşluğun kapalılığına göre evrelendirme yapılır. Evre I’de karın içinde sadece milimetrik çikolata kistleri var iken, Evre 4’de yaygın çikolata kistleri ve yaygın yapışıklıklar olabilmektedir.

İleri evre çikolata kistleri kısırlığa yol açar mı?

İleri evre dediğimiz Evre 3 ve Evre 4’de her iki tüp-yumurtalık anatomik ilişkisini bozacak yapışıklıklar gelişmesi nedeni ile kısırlık gelişebilmektedir. Erken evre (Evre I, II) çikolata kisti görülen hastalarda ise, tüp ve yumurtalıklar arasında yapışıklık olmasa dahi, bazı sitokin dediğimiz maddelerin artışı nedeniyle, yumurta, sperm ve veya embriyo üzerine olası olumsuz etki nedeniyle gebe kalmakta sıkıntı görülebilmektedir.

Çikolata kisti bitkisel tedavi

Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU çikolata kisti için soğan kürünün uygulanması gerektiğini ve başarı oranın çok yüksek olduğunu belirtti. Bizlerde sizler için çikolata kisti için kürün hazırlanışı ve uygulamasını paylaştık.

Soğan kürü yapılışı

Kaynamakta olan 1,5 su bardağı suyun içerisine 1 orta boy kuru soğanı dörde bölüp atınız. Beş dakika ağzı kapalı olarak kaynatın ve kürümüz hazır.

Soğan kürü uygulanışı

Ilıyınca süzünüz ve içiniz. Boş mideye günde iki kez içilecektir (öğleden evvel ve öğleden sonra). Her aşamada taze yapılmalıdır.Uygulama adet bitiminden 3-7 veya 10 gün sonrasında başlanır ve ilk ay 15 gün diğer aylar 10’ar gün olmak üzere toplamda 4 ay boyunca yapılır ve kür sonlandırılır. Uygulamadan olumlu sonuç alabilmek için 15 günlük soğan kürü ardından testere dişli aslanpençesi bitkisi günde 2 defa olmak üzere uygulanmalıdır.

Not: 3cm den yukarı olan kist ve miyomlar üzerinde başarı oranı düşüktür.

Tedaviden olumlu sonuç alan bir hastanın canlı programa katıldığı video yu sizler ile paylaşıyoruz..

Video

Geçmiş olsun…

Etiketler:

Çikolata kisti bitkisel tedavi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte Beslenmeler
GEBELiKTE BESLENME

GEBELiKTE BESLENME Gebelikte beslenme, gebelik haftaları boyunca belkide en dikkat etmeniz gereken hamilelik kuralların başında gelmektedir. Bunun en büyük nedeni...

Kapat