Şifalı bitkiler ve faydaları

Şifalı bitkiler ve faydaları
30 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 2.553 kez okundu.
Şifalı bitkiler ve faydaları

Şifalı bitkiler ve faydaları nelerdir sizler için bu makalemizde 5 adet şifalı bitkileri tanıtacağız. Tanıtacağımız şifalı bitkiler Brokoli, buğday, domates, havuç ve ıspanak. Prof.Dr. Ahmet MARANKİ ‘nin araştırmaları sonucundan brokolinin faydaları, buğdayın faydaları, domatesin faydaları, havucun faydaları ve son olarak ıspanağın faydaları nelerdir sizler ile paylaşacağız. Sizlere ilk olarak tanıtacağımız şifalı bitlerin belkide en faydalısı olan brokoli;

 

Şifalı Bitkiler ve faydaları ” Brokoli ”

brokolinin faydaları

Brokolinin faydaları

  Brokoli denildiği zaman ilk olarak kanser için koruyucu muazzam bir bitki gelmektedir. Brokoli tüketenlerde kanser hastalık riski hemen hemen ” 0 ‘ denilebilecek kadar az dır.

Brokoli ayrıca insan ömrünü de uzatan şifalı bir bitkidir. Brokoli içerisindeki bulundurduğu bol miktarda kalsiyum sayesinde kemik erimesine ve diğer kemik hastalıkları içinde harika bir savunma sistemi oluşturur.Brokoli mineral ve demir eksiği gideren bir adeta vitamin deposudur. Brokoli tüketen bayanlarda göğüs kanseri görülmez, göğüs kanseri ( meme kanseri ) olan kadınlarda ise tedavi edici bir şifalı bitki olarak bilinir. Brokoli bol miktarda içerdiği indole ile meme kanseri riskini ve oluşan meme kanseri için harika bir şifalı bitkidir.

Şifalı bitkiler ve faydaları ” Buğday ”

Sindirim açısından biraz zor olsa da buğday olağan üstü bir besleyici bir bitkidir. Buğday içerisindeki bulundurduğu bol miktarda kalsiyum, demir ve çinko sayesinde rektum ve bağırsak kanserini önleyici bir şifalı bitkidir. Kepekli buğday unu ile yapılan yiyecekler bağırsak sistemini düzenler ve kabızlığı önler. Buğdayı hayatımızın her alanında görmemiz mümkündür.

Şifalı bitkiler ve faydaları ” Domates ‘

domatesin faydaları

Domatesin faydaları

Domates özellikle erkeklerde prostat kanseri için koruyucu ve cildi yaşlanmaya karşı geciktiren harika bir şifalı bir bitkidir. Haftada 2 tane domates tüketen erkeklerde prostat kanseri riski çok düşük seviyelerdedir. Domates ayrıca içerisindeki beta karotin sayesinde kalp hastalıkları içinde şifa kaynağıdır. Domates suyu sıkılarak tüketildiği zaman ise bel bölgesindeki yağlanmayı da eriten bir bitkidir.

 

Şifalı bitkiler ve faydaları ” Havuç ”

Havuç günlük olarak tüketildiği zaman akciğer kanseri yakalanma olasılığını yarıya düşüren haftada 5 kere tüketildiği zaman ise kadınlarda kalp enfarktüsünü ve felç tehlikesini büyük oranda yok eden bir şifalı bitkidir. Havuç gözlerimiz içinde şifalı bir bitkidir. Havuç bağışık sistemini güçlendirir mide ve bağırsak kanamalarını önler. Havuç ayrıca anne sütünü artırır. Havuç vücudumuzdaki kırışıklıkları giderir ve düzenli şekilde tüketildiğinde idrar ve bağırsak gazlarını atılmasına yardımcı olur varsa ülseri de tedavi eder. Havuç cilt güzelliği içinde çok şifalı bir bitkidir.

Şifalı bitkiler ve faydaları ” Ispanak ”

Ispanak yaşlılığa bağlı göz hastalıkları dahil olamak üzere kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, felç ve kansere karşı şifalı bitkidir. Ispanak ayrıca deride oluşan lekeler için de bir şifalı bitkidir. Haftada 6 kez ıspanak tüketenlerde yaşlılıktan dolayı çıkan cilt lekelerinde gözle görülen bir iyileşme gözükmektedir. Ispanak ayrıca bol miktarda demir vitamini deposudur.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
saçkıran sarımsak tedavisi
Saçkıran sarımsak

Saçkıran sarımsak Saçkıran sarımsak kürü, saç dökülmesi ve sakal kıran dahi olmak üzeri bir çok tüy dökülmelerine şifalı bitkiler in başında gelmektedir....

Kapat