Siyah Nokta Yüz Maskesi

Siyah Nokta Yüz Maskesi
20 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 4.204 kez okundu.
Siyah Nokta Yüz Maskesi

Siyah Nokta Yüz Maskesi; Siyah noktaların oluşma nedeni ; Cilt gözeneklerinin içinin ölü cilt hücreleri ve cildin ürettiği yağlar ile dolmasıyla oluşur. Yağlı ve ölü cildin oluşturduğu bu noktalar sarı renkte de olabilir. Bu istenmeyen ciltte oluşan noktalardan kurtulmak şifalı bitkiler ile mümkündür. Bunun için bir kaç kür tarifi vardır, işte size bu kür ler ;

 

Siyah Nokta Yüz Maskesi

Bal ve Tarçınlı Siyah Nokta Maskesi

Doğal bir antibiyotik olan bal bakterilerin temizlenmesine yardımcı olarak sivilce oluşumunu en aza indirir. Aynı zamanda açık gözeneklerin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Siyah nokta temizleyici bal ve tarçın maskesini şu şekilde hazırlayabilirsiniz; 1 yemek kaşığı balı yarım kaşık toz tarçınla iyice karıştırarak parmak uçlarınızla siyah noktaların oluştuğu bölgeler başta olmak üzere tüm yüzünüze sürün. Dairesel hareketlerle 3-5 dakika arası yüzünüze masaj yaptıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

Geniş gözeneklerin daralmasını sağlayan yumurta akı aynı zamanda bu gözeneklerde biriken yağı ve kiri temizler. Yumurta akı maskesi için 2 yumurtanın akını bir kasede köpürünceye kadar karıştırdıktan sonra ince bir tabaka oluşturacak şekilde yüzünüze sürün.

İlk tabakanın 2-3 dakika kurumasını bekleyin ve ikinci tabakayı sürün. 10-15 dakika kadar iki tabaka halinde sürdüğünüz yumurta akının kurumasını bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Siyah Noktalara Karşı Kil Maskesi

Kil maskesi cilt gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesinde en etkili maskelerden biridir. Kozmetik mağazalarda hazır olarak bulabileceğiniz kil maskesini gerekli malzemeleri bulabilirseniz evde de kolayca hazırlayabilirsiniz. Kil maskesini evde hazırlarken toz kili yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar elma sirkesiyle karıştırın. Gereken kıvamı elde etmek için sirkeyi azar azar dökün. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 10-15 dakika bekleyin. Parmağınızla maskeye dokunduğunuzda kuru olması gerekiyor. Daha sonra ılık suyla maskeyi çıkabilirsiniz.

Yulaf ve Yoğurtla Hazırlanan Siyah Nokta Maskesi

Yoğurtta bulunan laktik asit ve özellikle sivilceye yatkın cildi yatıştıran yulaf siyah nokta oluşumunu önlemek için iyi bir seçim olabilir. Bu maskeyi hazırlamak için 3 yemek kaşığı yoğurdu 2 yemek kaşığı yulafla iyice karıştırın. Derinlemesine bir temizlik için karışıma 3-4 damla limon yağı veya yarım limonun suyunu ekleyebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Zerdeçal ve Naneli Siyah Nokta Maskesi

Hem zerdeçal hem de nane gözenekleri temizlerken boyutlarının küçülmesine yardımcı olur. Bu sayede açık gözeneklere oranla daha az kir ve yağ birikmesini, daha az siyah nokta oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu maskeyi hazırlamak için önce 2 çay kaşığı kuru nane veya 1 avuç taze nane yaprağıyla çay hazırlayın. Daha sonra bu çaydan bir miktar toz zerdeçala ekleyin. Karışım yoğun bir krem kıvamında olmalı. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Karbonatlı Siyah Nokta Maskesi

Siyah noktalar için önerilen karbonat maskesi yapımı en kolay maskelerden biri. Bir miktar karbonatı yoğun kıvama gelinceye kadar suyla karıştırın. Karışımı siyah noktaların en çok görüldüğü bölgelere parmak uçlarınızla sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyin. Karbonat maskesi gözenekleri dolduran fazla yağı alır ve ölü cilt hücrelerini temizler. Ancak çok sık kullanırsanız cildinizi kurutabilir.

Limon ve Tuzla Siyah Nokta Maskesi

Aslında bu uygulama maskeden daha çok gözeneklere dolan ve siyah nokta oluşumuna neden olan ölü cilt hücrelerini temizlemeye yönelik doğal bir peeling uygulaması. Yarım limonu, 1 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırarak yüzünüze sürün. Etkisini daha iyi göstermesi için parmak uçlarınızla çok fazla bastırmadan dairesel hareketlerle uygulayın. 10 dakika kadar masaj yaparak sürdükten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Zayıflama içeceği

Zayıflama içeceği Zayıflama içeceği; Hem içerek hem zayıflama bu olsa gerek, gerekli olan malzemeleri kolayca temin edebileceğiniz güzel bir tadı ve içimi...

Kapat